Služby u pronájmu bytu – 10 tipů jak ušetřit a jak správně nastavit zálohy

hlavni
12. 08. 2015 Články

Jaké jsou průměrné spotřeby energií a zálohy na služby u pronájmu bytu? Jak se nenechat napálit? Jak neplatit tisíce na nedoplatku při ročním vyúčtování služeb? To a i něco navíc se dozvíte v tomto článku. (Ceny energií jsou orientační a jsou brány pro jednotkové ceny v libereckém kraji.)

Rozumně nastavené zálohy na služby

Jako modelový budeme mít byt o velikosti 2+1 a výměře 50 m2 s plastovými okny. 

Studená a teplá voda

Zde je třeba rozlišit, které médium vám vodu ohřívá.

  1. Vodu ohřívá plynový nebo elektrický kotel
    Veškerá spotřeba vody jde ze záloh na studenou vodu. Aktuální cena vody (vodné a stočné dohromady) činí 96,03,- Kč/m3. Za rozumně nastavenou zálohu na studenou vodu považuji 250 – 300,- Kč na osobu. 
  2. Voda se ohřívá z teplárny
    Nejdražší varianta ohřevu vody. V tomto případě platíte dvě zálohy. Jednu zálohu za studenou vodu a druhou za teplou vodu (záloha na teplou vodu se skládá z protočených kubíků vody a náklady na jejich ohřev). Výpočet ceny za m3 teplé vody je složitý a navíc se výrazně liší v různých částech Liberce. Obecně lze ale říci – záloha na teplou vodu by se měla pohybovat okolo 300,- Kč/osoba/měsíc a náklady na studenou vodu 150,- Kč/osoba/měsíc.

Otázky, které je dobré si zodpovědět: Kolik hodin denně budu v bytě trávit? Jak často budu vařit? Je v bytě myčka? Jak často a jak dlouho se sprchuji?
Pokud jste stále v práci a doma většinou jen přespíte, budou vám stačit zálohy na služby menší. Naopak pokud jste důchodce nebo žena na mateřské dovolené a stále doma, výše uvedené zálohy na služby by na vaší spotřebu nemusely stačit.

Tipy na úsporu vody

  • Při čištění zubů nenechávejte téct vodu z kohoutku (ztráta 5-7l vody).
  • Při koupání ve vaně spotřebujete 150l vody, budete-li se sprchovat, spotřebujete pouze 50 – 60l vody.
  • Pračku a myčku nádobí pouštějte až při úplném naplnění.
  • Nechte si opravit všechny kapající kohoutky (ztráta až 50l vody denně) i protékající toaletu (200l ale i klidně 2000l (180,- Kč) denně).

Elektřina

Zde je to trochu složitější. Cena se odvíjí od toho zda elektřinou pouze svítíte nebo i ohříváte vodu a topíte i od počtu ampér jističe.

Obecně – spotřeba průměrná lednice činí cca 100,- Kč/ měs., jedno vyprání prádla cca 6,- Kč, jedno umytí nádobí v myčce 5,- Kč, 4 hodiny televize denně cca 50,- Kč.

Cena elektřiny se skládá z ceny za kW a měsíční stále platby za elektroměr. Zde záleží, zda máte pouze vysoký tarif nebo vysoký i nízký tarif. Podrobnější vysvětlení níže.

  1. Elektřinu využíváte pouze pro světlo, zásuvky a vaření
    Skoro určitě máte pouze vysoký tarif. Zde činí měsíční paušál cca 100,- Kč/měs. a cena za kW cca 4,- Kč. Při měsíční spotřebě 200kW je tedy měsíční cena 200 * 4,- Kč = 800 + 100,- Kč paušál za elektroměr. Celkem tedy 900,- Kč. Doporučená záloha na elektřinu je 600 – 1.200,- Kč. Záleží na mnoha faktorech a spotřeba se může výrazně lišit. Zažil jsem byt, kde pánovi při záloze 500,- Kč/měs. po vyúčtování vraceli přeplatek a ve stejném bytě jinému nájemci nestačila záloha 1.000,- Kč.
  2. Elektřinou také topím a ohřívám vodu
    Máte vysoký nízký tarif. Měsíční paušál je vzhledem k  vyšším ampérům na jističi vyšší a činí cca 375,- Kč. Cena za kWh ale zase výrazně nižší. Cena za nízký tarif činí cca 2,3,- Kč/kWh a za vysoký tarif 2,8,- Kč/kWh. Zálohu na elektřinu v tomto případě doporučuji nastavit na 1.400 – 2.000,- Kč.
    Často se setkávám s názory klientů, kteří odmítají byt z důvodu vytápění na elektřinu. Je to mýtus.
    V případě elektrokotle jsou náklady srovnatelné s plynovým kotlem. Pokud jsou v bytě přímotopy, jsou náklady vyšší ale nejedná se o horentní sumy. Vždy je třeba, aby byl méně výhodné formě vytápění přizpůsoben holý nájem a také je třeba zkontrolovat v jakém stavu jsou okna a zda je zatepleno. Pak se přímotopů není třeba bát.

Tipy na úsporu elektřiny

Jak ušetřit za elektřinu jsme psali již dříve v článku Jak ušetřit za elektřinu.

Plyn

Paušální sazba za plynoměr činí 112,- Kč/měs. Cena za m3 plynu pak cca. 16,- Kč/m3. Až do roku 2001 dostávaly české domácnosti vyúčtování za plyn s údaji o spotřebě v metrech krychlových (m3). Pak však přišla výrazná změna, která přinesla odlišný způsob účtování. Plynárenské společnosti si od tohoto roku neúčtují plyn za m3, ale za MWh. Ačkoliv většina plynoměrů stále měří v m3. Pro vaší kontrolu je vzorec jednoduchý 1 m3 = 10,55 kWh.

Pokud plynem pouze vaříte neměla by měsíční záloha přesáhnout 150,- Kč/měs. Pokud i topíte a vaříte činí záloha cca 1.200,- Kč

Tipy na úsporu plynu

  • Optimální je, pokud si před zahájením topné sezóny necháte kotel odborně vyčistit a seřídit. Spotřeba může zvýšit až o desítky procent, pokud bude kotel zanešený.
  • K úspornému vytápění vám pomohou inteligentní prostorové termostaty, které disponují možností časového řízení teploty podle využití vytápěného objektu.
  • Větrejte s rozumem. Obecně známou zásadou je, že větrat bychom měli intenzivně, ale krátce. Větrání otevřenou větračkou je chybou, při které dochází k plýtvání teplem

Obecně není nic jednoduššího, než prvních pár měsíců kontrolovat spotřebu a hlídat, zda je v souladu s placenými zálohami na služby. Přesné ceny energií se liší dle konkrétního dodavatele, vybrané produktové řadě apod. Vždy je dobré předtím kontaktovat svého dodavatele a zjistit přesné ceny služeb.

Kam dál?

Nový inzertní portál

Nově inzerujeme všechny naše nemovitosti také na realitních portálech realitycechy.cz a realitymorava.cz.

Specifikace vytápění

Slovníček realitních pojmů jsme rozšířili o pojmy druhů vytápění.