8 otázek a odpovědí k pojištění domácnosti

hlavni
21. 07. 2015 Články

O odpovědi jsme požádali našeho partnera přes financování a pojištění nemovitostí pana Jana Roztočila.

Kdo by měl mít sjednáno pojištění domácnosti?
Pojištění domácnosti by měl mít každý, kdo nechce přijít zkrátka, když bude jeho vlastní či pronajmutý byt vykraden nebo bude jeho majetek v bytě poškozen nebo přímo zničen nějakou katastrofou. Pod takovou katastrofou si můžeme představit povodeň, záplavu, požár, pád letadla apd.

Co je třeba udělat a znát pro sjednání pojištění domácnosti?
Je potřeba najít člověka, co Vám v dané problematice opravdu poradí. Za svou kariéru jsem setakl s pojistkami, které absolutně neodpovídali situaci klienta. Pojištění domácnosti na milion, kde součet majetku klienta, který má v bytě byl sotva 300 000 nebyl vyjímkou. Klient tak zbytečně přeplací…Tím jsem už lehce odpověděl na druhou část dotazu, klient by měl rozhodně znát alespoň základní hodnotu své domácnosti a uvědomit si, že je potřeba počítat s amortizací. Pojištění domácnosti se sjednává na základní pojistnou částku, která by měla odpovídat celkové hodnotě majetku v bytě. Dále je potřeba určit, kolik z této částky ukrajují jednotlivé předměty jako například elektronika, cennosti, stavební součásti atd.

Jaký je rozdíl mezi pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti?
Existuje naprosto jednoduchá pomůcka, obrátíte-li barák vzhůru nohama, pak to, co vypadne, je domácnost a co zůstane je nemovitost. Samozřejmě jsou věci jako vestavěné skříně, namontovaná kuchyň, plovoucí podlaha a další věci, které sice nevypadnou, ale není to pevná součást nemovitosti, takže i tyto věci patří do pojištění domácnosti.

Co znamená pojem „podhodnocené“ nebo „nadhodnocené“ pojištění?
Používá se spíše pojem podpojištěnost a přepojištěnost. U podpojištění dochází k tomu, že majetek je pojištěn na nižší částku, než je znalecký posudek, pak je pojišťovna v rámci zákona o podpojištění oprávněna k tomu, aby krátila plnění. U přepojištěnosti zase dochází k tomu, že majetek je pojištěn na vyšší částku, než je znalecký posudek a pak klient zbytečně přeplácí na pojistném, které odvádí pojišťovně.

Pronajmu si byt. Stačí, že bude mít pojištění domácnosti sjednané pronajímatel?
Tady záleží vyloženě na pojišťovně, někde to může být problém, někde ne. Zvlášť, pokud mám v pojištění sjednáno připojištění odpovědnosti v občanském životě.

Mohu uplatnit pojištění domácnosti i na škody, které si doma způsobím sám?
Na škody, které si pojištěný způsobí sám se pojistka nevztahuje.

Na jak dlouho se sjednává pojistná smlouva? Co je nutné případně udělat pro její obnovení?
Smlouva se běžně sjednává na jeden rok s automatickým prodlužováním.

Je z nějakého důvodu výhodné nebo nevýhodné střídat instituce pro pojištění mé domácnosti po vypršení doby pojistné smlouvy?
Tady záleží na auktuálních potřebách klienta a na konkrétní pojišťovně. Některé pojišťovny totiž kařdoročně snižují klientovi pojistné jako bonus za bezeškodný průběh. Klient by však měl mít na paměti, že smlouvu je potřeba aktualizovat z důvodu amortizace stávajícího majetku a na druhou stranu navýšení hodnoty majetku při nákupu nových věcí do domácnosti.

Kam dál?

Pes v bytě a nájem bytu

Pes v bytě. Noční můra některých pronajímatelů. Co říká zákon? Jaké jsou nejčastější důvody pronajímatelů pro odmítnutí nájemce se psem? A naše typy, jak pronajímatele přesvědčit, aby Vám byt pronajal.

Předhypoteční úvěr

Předhypoteční úvěr má i jiná využití než jen při obchodování s družstevním či obecním majetkem - dále ho oceníte při nákupu nemovitosti z dražby nebo z konkurzu v insolvenčním řízení a koupi bytu či ...