Mění se pravidla oprav v nájemních bytech

hlavni
21. 01. 2016 Články

Od začátku ledna začalo platit nařízení vlády, kterým se zpřesňují poměrně obecná ustanovení nového občanského zákoníku o placení drobných oprav v bytě a hrazení nákladů na jeho běžnou údržbu.

Jde například o čištění podlah, obkladů či odpadu, ale i malování nebo tapetování. Mezi drobné opravy, které musí platit nájemník, patří například prohlídky a čištění bytových kamen a kotlů, opravy klik, zámků, elektrických vypínačů, vodovodních baterií nebo podlahových krytin, čištění vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, umyvadel, van, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek nebo vestavěných skříní.

Náklady na jednu opravu nesmí přesáhnout 1.000,- Kč.
Součet nákladů za drobné opravy nesmí přesáhnout částku 100 korun na metr čtvereční podlahové plochy bytu za kalendářní rok. To co je nad rámec, měl by hradit pronajímatel.

Kam dál?

Prodávající nezaplatil daň z převodu nemovitosti. Co dělat?

Po dvou letech od koupě domu vyzval paní Lucii finanční úřad, aby uhradila daň z převodu nemovitosti z titulu ručitelství za prodávajícího. "Musím zaplatit?" obrátila se na redakci čtenářka. Když prodáváte nemovitost, je vaší povinností zaplatit daň z př...

Nový občanský zákoník – Prodej nemovitosti

Nový občanský zákoník kompletně mění dosavadní praxi obchodu s nemovitostmi. Společně s občanským zákoníkem se mění i katastrální zákon. Změny jsou tak rozsáhlé, že Vám je představíme v sérii článků.