Soukromé inzeráty jsou plné nesplnitelných přání

hlavni
21. 04. 2013 Články

V naší povaze je dlouhodobě vžité, že české ručičky jsou zlaté a že nejlépe si vše udělám já sám. Pokusů o „realitní kutilství“ je plný internet. Co vše je ale možné mezi nabídkami najít a proč si lidé vůbec myslí, že bez RK to bude vždy výhodnější? 

Před nedávnem mě navštívil kamarád ze Skotska, se kterým jsem strávil několik hodin debatovaní o jejich a našem realitním trhu. Je Vám jasné, že realitní podnikání na ostrovech je zcela jinde. Co mě však nejvíce zarazilo a vedlo k napsání tohoto článku, byla otázka: „Proč si Češi myslí, že bez RK koupí nemovitost výhodněji?“ Odpověď by se nabízela sama: „Protože nezaplatí provizi“. To je samozřejmě pravda, na druhou stranu je nutné se zeptat: Bude výsledná cena opravdu o provizi nižší? Odpověď zní: Rozhodně ne! Důkazem toho jsou ostatně samotné nabídky na serverech tvářících se jako nezištné pojítko mezi přímými prodávajícími a kupci. Dají se rozdělit do tří skupin.

Udělali jsme jednoduchý průzkum mezi největším realitním serverem, kde inzerují v 95% pouze RK a serverem pro přímé vlastníky. Byty o velikosti 3+1, cca 75m2 v Praze 5 a 10 se na serveru pro vlastníky prodávají v průměru o 15 – 20% dráž! Obzvláště kuriózní jsou nabídky, kdy RK nabízí tentýž byt výrazně levněji než sám vlastník. A není jich málo. Tato situace je vlastně logická. Vlastník, který se pokouší prodat svůj byt sám, vždy cenu o něco nadhodnotí, vždyť co kdyby se někdo chytil. A poté nešťastně čeká, jak rybář u řeky na pořádný úlovek, který se ale bohužel nikdy nedostaví. Na druhou stranu makléř, se od začátku snaží nastavit reálnou cenu tak, aby se byt brzy prodal, protože to ho živí. Ačkoli si to tedy málokdo je ochoten přiznat, na reálné a nepředražené nabídky nemovitostí i přes navýšení o provizi narazíte s největší pravděpodobností spíše u realitní kanceláře než u samotného vlastníka.

Další skupinou nabídek na serverech pro vlastníky jsou naopak výrazně levné nabídky. Zde platí známé: Nic není takové, jak se zprvu zdá. Realitní trh není loterie, kde můžete souhrou náhod a štěstí narazit na opravdu výhodnou koupi. Pokud ano, vždy je zatím zcela nezanedbatelný důvod. Můžete jen doufat, že tento důvod odhalíte dříve, než se stanete vlastníky „zajíce v pytli“.

Zbylá, ale přitom majoritní část nabídek na serverech pro vlastníky jsou nabídky realitních kanceláří, které se skryty za anonymní maily snaží vytěžit touhu kupců koupit bez RK a tím pádem výhodně. A tím se vlastně kruh uzavírá.

 

Autor: Oldřich Platil
člen dozorčí rady Realitní komory České republiky

Zdroj: http://www.realitnikomora.cz/2-169_Soukrome-inzeraty-jsou-plne-nesplnitelnych-prani.htm

Kam dál?

Partnerství s AAA BYTY.CZ a.s.

Stali jsme se partnery (majiteli franšízové licence) společnosti AAA BYTY.CZ a.s. Společnost AAA BYTY.CZ a.s. je součástí holdingu SPGroup a.s. Společnost byla založena v roce 1995 a patřila mezi největší realitní kanceláře v ČR. V současné ...

Stavbou roku Libereckého kraje je centrum ve Vratislavicích

Liberecký kraj už zná vítěze soutěže o stavbu roku 2011. Vyhrálo Multifunkční zařízení ve Vratislavicích nad Nisou. Cenu sympatie získalo centrum Trojzemí Hrádek n. N. (CZ) – Bogatynia (PL). "Soutěž vyhlásil Liberecký kraj a partnerské organizace už posedmé. Záměrem té...