STOP plísním aneb JAK SPRÁVNĚ VĚTRAT

hlavni
30. 10. 2014 Články

Správné větrání není žádná věda, ale stejně většina lidí větrá špatně.

Vyklopit okno jen tak na chvíli nestačí. Je potřeba jinak větrat v létě či za teplého podzimu a úplně odlišně v zimě. Správná technika větrání je důležitá zejména u plastových oken, která velmi dobře těsní.

Jen dýcháním vyloučí každý z nás do vzduchu až 3 litry vody za den. Ráno bychom proto měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu 5 minut. V průběhu dne je pak potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti.

Roli hraje i množství květin v interiéru, či zda bydlíme v novostavbě, která vysychá i několik let po dokončení.

Čím je chladněji, tím stačí kratší čas. V zimě si vystačíme při každém větrání se 4 – 6 minutami, na jaře a podzim je potřeba 10 až 20 minut a v létě by měla okna zůstávat otevřená půlhodinu. V zimě by se vyklopená větračka vůbec neměla používat. Její pomocí nelze rychle vyvětrat a dochází ke zbytečné ztrátě tepla. Její využití si proto nechme na období, kdy se netopí. Každopádně je důležité si uvědomit jednu zásadní pravdu a té se držet – větrat se má naplno a krátce. Pak dochází k intenzivní výměně vzduchu a k menším tepelným ztrátám.

A jak poznáme, že je „něco“ špatně? Napoví nám orosená okna. V tom případě je potřeba je okamžitě otřít, v místnosti důkladně vyvětrat a zjistit příčinu problému. Pokud bychom rosení na oknech nevěnovali pozornost, mohly by nás po čase začít trápit nepříjemné plísně. Vyplatí se proto pořídit si vlhkoměr a dbát na správné vytápění. V obytných místnostech by teplota neměla klesat pod 20 – 21 °C a vlhkost by neměla být vyšší než 50 %. Na škodu není ani myslet na to, jak omezit zdroje vzniku vlhkosti, například nesušit v bytě prádlo nebo vařit pouze v hrncích přikrytých poklicemi.

Máme pro vás několik rad, které vám pomohou omezit vlhkost a nedovolit plísním, aby vám ničily zdraví.

  1. Ve vlhkých místnostech nesuště prádlo.
  2. Při vaření používejte digestoř.
  3. Vařte pouze v hrncích, přikrytých poklicemi.
  4. Zajistěte cirkulaci vzduchu od topného tělesa (odstraňte z cesty vše, co brání šíření tepla)
  5. Ve vlhkých místnostech odstavte nábytek od stěn – mezera by měla být asi 5 cm široká.
  6. Když už máte na stěnách plíseň, použijte savo a specializované přípravky.
  7. Do místnosti umístěte pohlcovače vlhkosti a pravidelně z nich vylévejte vodu.
  8. Větrejte tzv křížem – otevřete protilehlá okna a dveře – i v místnostech přes chodbu.
  9. Pokud to jde, instalujte také do koupelny odvětrávání. V koupelně, odkud jde do bytu spousta páry, větrejte častěji.
  10. Klimatizace nenahrazuje větrání, čerstvý venkovní vzduch je pro lidské zdraví nepostradatelný.

 

Kam dál?

Jak dlouho trvá prodej realit v Libereckém kraji?

Zajímá Vás, jak dlouho se průměrně prodává nemovitost v Libereckém kraji? Zajímavou analýzu udělalo PR oddělení Seznam.cz. Pro Liberecký kraj vyšly tyto údaje. Nejrychleji se prodávají byty 1+1(kk). Průměrná doba prodeje (resp. doba do uzavř...

Mění se pravidla oprav v nájemních bytech

Od začátku ledna začalo platit nařízení vlády, kterým se zpřesňují poměrně obecná ustanovení nového občanského zákoníku o placení drobných oprav v bytě a hrazení nákladů na jeho běžnou údržbu. Jde například o č...