STOP plísním aneb JAK SPRÁVNĚ VĚTRAT
Správné větrání není žádná věda, ale stejně většina lidí větrá špatně.
Vyklopit okno jen tak na chvíli nestačí. Je potřeba jinak větrat v létě či za teplého podzimu a úplně odlišně v zimě. Správná technika větrání je důležitá zejména u plastových oken, která velmi dobře těsní.
Jen dýcháním vyloučí každý z nás do vzduchu až 3 litry vody za den. Ráno bychom proto měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu 5 minut. V průběhu dne je pak potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti.
Roli hraje i množství květin v interiéru, či zda bydlíme v novostavbě, která vysychá i několik let po dokončení.
Čím je chladněji, tím stačí kratší čas. V zimě si vystačíme při každém větrání se 4 – 6 minutami, na jaře a podzim je potřeba 10 až 20 minut a v létě by měla okna zůstávat otevřená půlhodinu. V zimě by se vyklopená větračka vůbec neměla používat. Její pomocí nelze rychle vyvětrat a dochází ke zbytečné ztrátě tepla. Její využití si proto nechme na období, kdy se netopí. Každopádně je důležité si uvědomit jednu zásadní pravdu a té se držet – větrat se má naplno a krátce. Pak dochází k intenzivní výměně vzduchu a k menším tepelným ztrátám.
A jak poznáme, že je „něco“ špatně? Napoví nám orosená okna. V tom případě je potřeba je okamžitě otřít, v místnosti důkladně vyvětrat a zjistit příčinu problému. Pokud bychom rosení na oknech nevěnovali pozornost, mohly by nás po čase začít trápit nepříjemné plísně. Vyplatí se proto pořídit si vlhkoměr a dbát na správné vytápění. V obytných místnostech by teplota neměla klesat pod 20 – 21 °C a vlhkost by neměla být vyšší než 50 %. Na škodu není ani myslet na to, jak omezit zdroje vzniku vlhkosti, například nesušit v bytě prádlo nebo vařit pouze v hrncích přikrytých poklicemi.
Máme pro vás několik rad, které vám pomohou omezit vlhkost a nedovolit plísním, aby vám ničily zdraví.
- Ve vlhkých místnostech nesuště prádlo.
- Při vaření používejte digestoř.
- Vařte pouze v hrncích, přikrytých poklicemi.
- Zajistěte cirkulaci vzduchu od topného tělesa (odstraňte z cesty vše, co brání šíření tepla)
- Ve vlhkých místnostech odstavte nábytek od stěn – mezera by měla být asi 5 cm široká.
- Když už máte na stěnách plíseň, použijte savo a specializované přípravky.
- Do místnosti umístěte pohlcovače vlhkosti a pravidelně z nich vylévejte vodu.
- Větrejte tzv křížem – otevřete protilehlá okna a dveře – i v místnostech přes chodbu.
- Pokud to jde, instalujte také do koupelny odvětrávání. V koupelně, odkud jde do bytu spousta páry, větrejte častěji.
- Klimatizace nenahrazuje větrání, čerstvý venkovní vzduch je pro lidské zdraví nepostradatelný.
Kam dál?
Co všechno najdete ve výpisu z katastru?
Výpis z katastru nemovitostí může obsahovat informace o parcele, stavbě a podobně. V případě stavby obsahuje informace o nemovitosti, jako jsou základní informace, podle kterých můžeme nemovitost určit, jako je číslo popisné, část obce, typ stavby, způsob využití stavby, katastrální ú...
Pojištění splátek hypotéky je mnoha lidem úplně k ničemu
Tisíce lidí s hypotékami a půjčkami se uklidňují, že kdyby vážně onemocněli nebo je postihl úraz a nemohli chodit do práce, mají až na rok se splátkami vystaráno. Platí si přece pojištění schopnosti splácet. Řada z ...