12 tipů jak ušetřit za energie

hlavni
29. 01. 2015 Články

Využijte níže uvedené tipy k úspoře několika tisíc ročně na energiích.

 1. Nepřetápějte pokoje

  Snížením teploty v místnosti o 1 stupeň totiž snížíte i spotřebu energie, a to o 3 až 6 procent. A pokud máte možnost regulovat teplotu v každém pokoji zvlášť, můžete ušetřit dalších až 15 procent tepla.

 2. Nechte teplo proudit

  Teplo se musí volně šířit. Až 10 % nákladů ušetříte, když odstraníte překážky před topícím tělesem. Těmi mohou být například dlouhé závěsy či pohovka stojící před radiátorem. Pro lepší využití tepla sálajícího z radiátoru instalujte mezi stěnu a radiátor hliníkovou fólii, která teplo odráží do místnosti.

 3. Nepodceňujte okna

  Zajímá vás, kudy se dostává teplo z vašeho domu ven? Využijte službu termovize. Zjistíte, že až 30% tepla se z domu ztrácí okenními tabulemi. Využívejte proto závěsy a zatahujte žaluzie.

 4. Větrejte – krátce a intenzivně

  Důležité je i větrání kvůli výměně vzduchu. V místnosti stačí větrat pouze krátce a intenzivně. Delší větrání by ochladilo stěny a způsobilo další tepelné ztráty. Doporučená frekvence je třikrát denně po 10 minutách.

 5. Instalujte termostat s časovým spínačem

  Výrazně ušetříte instalací termostatu s časovým spínačem. Ten dokáže teplotu regulovat tak, abyste zbytečně neplýtvali teplem, když nebudete v bytě.

 6. Vařte s akurátním hrncem a pokličkou

  Přizpůsobte velikost hrnce velikosti varné plochy. Když je hrnec menší než varná plocha například o 3 cm, ztráta energie je až 30 %. Používejte při vaření pokličku, bez ní se také spotřeba energie zvyšuje až čtyřnásobně.

 7. Zaměřte se na těsnění

  Těsněním vybavte práh pod vstupními dveřmi a samozřejmě okna. U dřevěných dvojitých oken vám kvalitní těsnění může snížit únik tepla až o 50 %.

 8. Izolujte potrubí

  Ve sklepních prostorech a chodbách tepelně izolujte potrubí topného systému a teplé vody.

 9. Zcela vypínejte spotřebiče

  Provoz spotřebičů v pohotovostním režimu vás může ročně přijít i na několik tisíc korun. Tyto „spící“ spotřebiče totiž dále spotřebovávají elektrickou energii. Mezi hlavní žrouty elektřiny patří počítače a televize, které se po vypnutí dálkovým ovladačem pouze přepnou do tzv. pohotovostního režimu (Stand-by).

 10. Ledničku odmrazujte a dejte do chladu

  Ledničku byste měli umístit do chladného prostředí. Při každém stupni nad 20 stupňů Celsia se spotřeba elektřiny navýší o 6 %. Vinu na zvýšené spotřebě energie nese i námraza. Je-li vyšší než 5 mm, zvyšuje se spotřeba energie o 30 %. V chladničce by měla být průměrná teplota + 5 °C, v mrazničce – 18 °C.

 11. Nepodceňujte zateplení fasády

  Velké možnosti k ušetření skýtají obvodové zdi, přes které může unikat přibližně 30 % všech tepelných ztrát. Zateplení fasády neomezuje jen tepelné ztráty v zimě, ale chrání objekt i proti nadměrnému přehřívání v letním období.

 12. Proveďte energetický audit

  Máte vysoké účty za energie? Energetický audit vám pomůže zjistit jak využívat energetické zdroje efektivněji a snižovat tak celkové výdaje.

Kam dál?

Jak ušetřit za elektřinu?

Asi neexistuje člověk, kterého by nezajímaly peníze. Kromě toho, že se můžeme snažit víc vydělávat, není od věci zaměřit se taky na to, jak a kde můžeme ušetřit. Zkusme to třeba v domácnosti a ...

Snížení nájmu bytu z důvodu karantény a koronaviru

Kdy je možné požadovat po pronajímateli snížení nájemného? A je tímto důvodem karanténa a současná omezení?