12 tipů jak ušetřit za energie

hlavni
29. 01. 2015 Články

Využijte níže uvedené tipy k úspoře několika tisíc ročně na energiích.

 1. Nepřetápějte pokoje

  Snížením teploty v místnosti o 1 stupeň totiž snížíte i spotřebu energie, a to o 3 až 6 procent. A pokud máte možnost regulovat teplotu v každém pokoji zvlášť, můžete ušetřit dalších až 15 procent tepla.

 2. Nechte teplo proudit

  Teplo se musí volně šířit. Až 10 % nákladů ušetříte, když odstraníte překážky před topícím tělesem. Těmi mohou být například dlouhé závěsy či pohovka stojící před radiátorem. Pro lepší využití tepla sálajícího z radiátoru instalujte mezi stěnu a radiátor hliníkovou fólii, která teplo odráží do místnosti.

 3. Nepodceňujte okna

  Zajímá vás, kudy se dostává teplo z vašeho domu ven? Využijte službu termovize. Zjistíte, že až 30% tepla se z domu ztrácí okenními tabulemi. Využívejte proto závěsy a zatahujte žaluzie.

 4. Větrejte – krátce a intenzivně

  Důležité je i větrání kvůli výměně vzduchu. V místnosti stačí větrat pouze krátce a intenzivně. Delší větrání by ochladilo stěny a způsobilo další tepelné ztráty. Doporučená frekvence je třikrát denně po 10 minutách.

 5. Instalujte termostat s časovým spínačem

  Výrazně ušetříte instalací termostatu s časovým spínačem. Ten dokáže teplotu regulovat tak, abyste zbytečně neplýtvali teplem, když nebudete v bytě.

 6. Vařte s akurátním hrncem a pokličkou

  Přizpůsobte velikost hrnce velikosti varné plochy. Když je hrnec menší než varná plocha například o 3 cm, ztráta energie je až 30 %. Používejte při vaření pokličku, bez ní se také spotřeba energie zvyšuje až čtyřnásobně.

 7. Zaměřte se na těsnění

  Těsněním vybavte práh pod vstupními dveřmi a samozřejmě okna. U dřevěných dvojitých oken vám kvalitní těsnění může snížit únik tepla až o 50 %.

 8. Izolujte potrubí

  Ve sklepních prostorech a chodbách tepelně izolujte potrubí topného systému a teplé vody.

 9. Zcela vypínejte spotřebiče

  Provoz spotřebičů v pohotovostním režimu vás může ročně přijít i na několik tisíc korun. Tyto „spící“ spotřebiče totiž dále spotřebovávají elektrickou energii. Mezi hlavní žrouty elektřiny patří počítače a televize, které se po vypnutí dálkovým ovladačem pouze přepnou do tzv. pohotovostního režimu (Stand-by).

 10. Ledničku odmrazujte a dejte do chladu

  Ledničku byste měli umístit do chladného prostředí. Při každém stupni nad 20 stupňů Celsia se spotřeba elektřiny navýší o 6 %. Vinu na zvýšené spotřebě energie nese i námraza. Je-li vyšší než 5 mm, zvyšuje se spotřeba energie o 30 %. V chladničce by měla být průměrná teplota + 5 °C, v mrazničce – 18 °C.

 11. Nepodceňujte zateplení fasády

  Velké možnosti k ušetření skýtají obvodové zdi, přes které může unikat přibližně 30 % všech tepelných ztrát. Zateplení fasády neomezuje jen tepelné ztráty v zimě, ale chrání objekt i proti nadměrnému přehřívání v letním období.

 12. Proveďte energetický audit

  Máte vysoké účty za energie? Energetický audit vám pomůže zjistit jak využívat energetické zdroje efektivněji a snižovat tak celkové výdaje.

Kam dál?

Rozšíření inzerce

Rozsah naší inzerce jsme rozšířili o inzerci na realitním serveru České reality. V současné době tak inzerujeme na 14 velkých (většinou placených) realitních serverech: realitymix.cz, reality.idnes.cz, ceskereality.cz, inzercerealit.com, bazos.cz, levnebydleni.cz, realitycechy.cz, viareality.cz, grandreality.cz, ...

Nový občanský zákoník – Prodej nemovitosti

Nový občanský zákoník kompletně mění dosavadní praxi obchodu s nemovitostmi. Společně s občanským zákoníkem se mění i katastrální zákon. Změny jsou tak rozsáhlé, že Vám je představíme v sérii článků.