Snížení nájmu bytu z důvodu karantény a koronaviru

hlavni
31. 03. 2020 Články

Kdy je možné požadovat po pronajímateli snížení nájemného? A je tímto důvodem karanténa a současná omezení?

Nájemce čerpá užíváním pronajatého bytu službu bydlení, kterou mu pronajímatel poskytuje. A pokud byt užíval, náleží pronajímateli za poskytnutí této služby úhrada. Stejně tak, jako musíte i nadále platit zálohy na elektřinu, vodu apod. Stejně tak u pokladny v supermarketu, Vám pravděpodobně nedají slevu, když při vykládání zboží na pás vysvětlíte pokladní, že se momentálně nacházíte v situaci, kdy máte sníženou schopnost splácet.

Jediným zákonným důvodem pro požadování slevy z nájemného jsou takové vady nebo poškození bytu, které nájemce oznámí pronajímateli a ten je v přiměřené době neodstraní. 

Cílem každého pronajímatele je maximální výnos. To ale neznamená, že maximální výnos = tvrdošíjné trvání na plné výši nájmu v době, kdy se nájemce (ne svou vinnou) nachází v situaci, kdy na plnou úhradu nájmu nemá finanční prostředky. 

Pokud jste pronajímatel, zvažte, zda se Vám více vyplatí o nájemce přijít a nebo je i pro Vás výhodnější na pár měsíců nájemné snížit, případně určitou výši nájmu odložit. Poptávka po nájmu je aktuálně na úrovni cca 30% oproti běžné situaci. Najít vhodného bonitního nájemce za obvyklou výši nájemného není v současné chvíli jednoduché. Vhodným prostředkem pro zajištění, zejména pro případ vymáhání dluhu, je směnka, který bude definovat do kdy a jakým způsobem je nájemce povinen odloženou část nájmu doplatit.

Jako nájemce dobře zvažte, zda je pro Vás reálné, dostát svým závazkům, až se situace zlepší? Zda máte prostor pro několikaměsíční zvýšené výdaje v době, kdy se situace vrátí do běžných kolejí a Vy budete zase pobírat 100% platu? Nemá smysl slibovat nesplnitelné a dostat se tak do dluhové spirály. 

Neutrální možností, jak snížit své fixní výdaje, je snížení záloh na energie a plnění s bytem související. Začněte šetřit. Poproste pronajímatele, aby snížil plnění za vodu a teplo. Vy sami můžete požádat dodavatele elektřiny a plynu o snížení zálohových plateb. Jak správně nastavit služby a tipy jak ušetřit za energie popisujeme v článku. Myslete však na to, že pokud se Vám uspořit energie nepodaří, vznikne Vám nedoplatek, který bude nutné po vyúčtování uhradit.

Kam dál?

Soukromé inzeráty jsou plné nesplnitelných přání

V naší povaze je dlouhodobě vžité, že české ručičky jsou zlaté a že nejlépe si vše udělám já sám. Pokusů o "realitní kutilství" je plný internet. Co vše je ale možné mezi nabídkami najít a proč si lidé ...

16 otázek a odpovědí k hypotečním úvěrum | Rozhovor s Janem Roztočilem

Před několika dny jsme informovali o rekordně nízkých úrokových sazbách hypotečních úvěrů. Dnes vám přinášíme několik základních otázek a odpovědí k hypotečním úvěrům, které nám zodpověděl ...